Gotfryd Malaterra

Gotfryd Malaterra[1][2] (znany także jako Gaufredo i Goffredo) – benedyktyński mnich i dziejopisarz żyjący w XI wieku. Prawdopodobnie był Normanem z pochodzenia[3]. Miejsce jego narodzin nie jest znane. Wiadomo, że przed przybyciem do Katanii na Sycylii spędził pewien czas w Apulii, gdzie służył możnej o imieniu Marta[4].

Niewiele wiadomo o życiu Goeffreya przed jego pojawieniem się na Sycylii. W dedykacji znajdującej się na początku swego dzieła napisał, że przez dłuższy czas nie był duchownym, chociaż od zawsze związany był z ludźmi Kościoła. Wspomniał także, iż pochodzi z kraju leżącego „po drugiej stronie gór”, prawdopodobnie mając na myśli Alpy. Wielu historyków uważa, że te zapisy dowodzą normańskiego pochodzenia Geoffreya. Ernesto Pontieri i Marjorie Chibnall sądzą, że Malaterra przed przybyciem do Italii żył w klasztorze Świętego Ebrulfa w Normandii. Kenneth Baxter Wolf uważa jednak te teorie za nadinterpretację[5]. Prawdopodobnie przybycie Malaterry do południowych Włoch było efektem reform księcia Rogera. Reformy te miały na celu zreorganizowanie Kościoła na terenach rządzonych przez tego władcę. Geoffrey początkowo osiadł w klasztorze Świętej Agaty, na czele którego stał opat Angerius[6].

  1. Szymon Wierzbiński: U boku bazyleusa. Frankowie i Waregowie w cesarstwie bizantyńskim w XI w.. Łódź: 2019, s. 21.
  2. Tomasz Pełech, Kreacja bohatera w Aleksjadzie. Zmagania Aleksego I Komnena z żupanem Raszki Wukanem w latach 1093–1094, „Piotrkowskie Zeszyty Historyczne”, 17 (2), 2016, s. 65.
  3. E. Johnson, Normandy and Norman Identity in Southern Italian Chronicles, Anglo Norman Studies, 2005, ss.85-100, ss.95-6.
  4. Gauffredo Malaterra, De rebus gestis rogerii siciliae et calabriae comitis et roberti guiscardi ducis fratris eius, edycja: Ernesto Pontieri, Rzym, 1927-8, s.3.
  5. Wolf Kenneth Baxter, Making History: The Normans and their Historians in Eleventh-Century Italy, Filadelfia: University of Pennsylvania Press, 1995, ss. 143–4.
  6. Wolf Kenneth Baxter, Making History: The Normans and their Historians in Eleventh-Century Italy, Filadelfia: University of Pennsylvania Press, 1995, ss. 144–5.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy